ΑνακοινώσειςΑρχείοΔράσεις

Βενιαμίν ο Λέσβιος: αναδρομή και παρακαταθήκη

Μαθητές της Β τάξης του Γυμνασίου Πλωμαρίου, συμμετείχαν διαδικτυακά στο  2ο Μαθητικό Συνέδριο  του Πρότυπου Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών, με θέμα : “Βενιαμίν ο Λέσβιος: αναδρομή και παρακαταθήκη”. Την Παρασκευή 19 Απριλίου, οι μαθητές μας παρουσίασαν το Ψηφιακό Μουσείο Πλωμαρίου “Βενιαμίν ο Λέσβιος” που δημιουργήθηκε για τον σκοπό αυτό με την αξιοποίηση διαδικτυακής πλατφόρμας. Μέσα σε αυτό οι μαθητές μας έχουν αναρτήσει βιογραφικά στοιχεία του λόγιου και διαφωτιστή, απεικονίσεις από τα συγγράμματα του, φωτογραφίες από τα προσωπικά του αντικείμενα  καθώς και δικά τους ψηφιακά έργα που αναδεικνύουν την παρακαταθήκη του ντόπιου αγωνιστή. Τα συμμετέχοντα σχολεία παρακολούθησαν την ξενάγηση των μαθητών μας στα εκθέματα του Ψηφιακού Μουσείου και εκτίμησαν ιδιαίτερα τα βίντεο που παρουσιάζουν με ευσύνοπτο τρόπο την πορεία του σε συνδυασμό με  τις σύνθετες έννοιες που προσέγγισε στο διδακτικό του έργο ο Βενιαμίν ο Λέσβιος.

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Μανωλοπούλου Ελένη ΠΕ84