ΑνακοινώσειςΑρχείοΝέα

Ενημέρωση για τις ηλεκτρονικές εγγραφές των μαθητών της Γ Γυμνασίου στο Λύκειο (ΓΕΛ-ΕΠΑΛ)

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Γ Γυμνασίου, σας ενημερώνουμε ότι η εγγραφή των παιδιών σας στο Λύκειο (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ) για το σχολικό έτος 2023-2024 θα γίνει ηλεκτρονικά, μέσω της πλατφόρμας https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/. Για την προετοιμασία των ηλεκτρονικών εγγραφών μοιράστηκαν από 2 υπεύθυνες δηλώσεις σε κάθε μαθητή: η μία υπεύθυνη δήλωση αφορά στα στοιχεία του γονέα που θα εγγράψει το μαθητή, και η άλλη υπεύθυνη δήλωση αφορά στο γονέα που συναινεί να εγγράψει το μαθητή ο άλλος γονιός.

Επίσης, μοιράστηκε και η ενημερωτική επιστολή του ΥΠΑΙΘ, στην οποία υπάρχουν οδηγίες για τη διαδικασία προετοιμασίας των ηλεκτρονικών εγγραφών.  Προς το παρόν η πλατφόρμα των ηλεκτρονικών εγγραφών παραμένει ανενεργή και θα ειδοποιηθείτε με e-mail όταν ανοίξει.
Οι υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο μέχρι τις 22-4-2024 ώστε να διασταυρωθούν τα στοιχεία του γονέα κηδεμόνα που θα εγγράψει το μαθητή με τα στοιχεία του σχολείου.

Ακολουθεί η επιστολή του ΥΠΑΙΘ και οι Υπεύθυνες Δηλώσεις