ΑνακοινώσειςΑρχείοΝέα

Διάκριση μαθητών μας στον 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής & Υπολογιστικής Σκέψης «Alan Turing»

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της προκριματικής φάσης του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης “Alan Turing”.

Το Σχολείο μας κατέλαβε την 1η, 2η  και 3η  θέση στην Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.

Στις 13 Μάρτιου 2024 το σχολείο μας,  με 18 μαθητές και μαθήτριες (6 ομάδες) από την Β και Γ Γυμνασίου, συμμετείχε στην προκριματική φάση του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής & Υπολογιστικής Σκέψης «Alan Turing».

Οι μαθητές μας οργανώθηκαν σε τριμελείς ομάδες και κλήθηκαν να επιλύσουν λογικούς γρίφους μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων, ανάμεσα σε συνολικά 603 ομάδες από Γυμνάσια όλης της χώρας.

Οι μαθητές του Σχολείου μας που διακρίθηκαν στη φάση αυτή, είναι:

1η θέση στο Βόρειο Αιγαίο (Ομαδα2) ΚΥΡΙΝΑ ΠΑΡΟΥΛΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Β τάξη), ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ ΣΑΡΑΝΤΟΣ (Β τάξη), ΠΟΛΙΤΗΣ ΑΓΑΛΙΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (Γ τάξη), Με την επιτυχία τους αυτή τα παιδιά εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην Ημιτελική – Τελική Φάση Διαγωνισμού που θα γίνει στην Πάτρα το Σάββατο 13-4-2024.

2η θέση στο Βόρειο Αιγαίο (Ομαδα5)   ΓΙΑΜΟΥΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Γ τάξη), ΙΩΑΚΕΙΜ ΕΙΡΗΝΗ (Γ τάξη), ΧΡΙΤΗΣ ΤΕΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Β τάξη),

3η θέση στο Βόρειο Αιγαίο (Ομαδα3) ΝΤΟΪ ΓΚΕΙΣΑ (Β τάξη), ΜΩΡΑΪΤΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ (Γ τάξη),

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

ΓΚΟΛΦΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ ΠΕ 86