ΑνακοινώσειςΑρχείο

Επιδαπέδιο Σκάκι

ΤΟ ΠΕΡΣΙΝΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ,

να φτιάξουν ένα επιδαπέδιο σκάκι στην αυλή του σχολείου, πραγματοποίησαν την 1η βδομάδα του Οκτωβρίου, μια ομάδα μαθητών της Β ‘ και ΄Γ’ τάξης, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μαθηματικών τους, κ. Όλγας Καούκη.

Ενθουσιασμένα τα παιδιά τετραγώνισαν, χάραξαν, έκαναν το προσχέδιο και άρχισαν τα βαψίματα στην αυλή του σχολείου μας και στη συνέχεια μπήκαν στο χορό κι άλλα παιδιά, να βοηθήσουν σε διάφορα πρακτικά θέματα και στο ζωγράφισμα στα αυτοσχέδια πούλια μας.

Ελπίζουμε τα 15-20 παιδιά του σχολείου που είναι λάτρεις του σκακιού, (και μαθητές κατά καιρούς του σκακιστικού τμήματος της λέσχης Βενιαμίν) να το χαρούν στα διαλείμματα και στα κενά τους και να τραβήξουν κι άλλα παιδιά στο διασκεδαστικό αυτό παιχνίδι, που, εκτός των άλλων, καλλιεργεί τις δεξιότητες και ενισχύει την συγκέντρωση προσοχής και όλες τις νοητικές τους λειτουργίες.